Kontakt

Fakturačné údaje

FEX spol. s r. o.
Oravská Jasenica 137, 029 64

IČO:48340812
DIČ:2120140528
IČ DPH:SK2120140528

 

Cubicle alebo open space? Ktoré rozloženie kancelárie je pre vás vhodné?

Je stále množstvo zamestnancov, ktorí dávajú prednosť otvorenému priestoru v kancelárii. Podnecuje to prepojenie s kolegami a vytvára priestor pre efektívnu prácu.

Kabínky resp. cubicle majú tiež svoje nesporné výhody. Niektoré profesie – pracovníci v IT a vývojári – vyžadujú trochu „súkromia“, aby sa mohli venovať práci plnohodnotne a maximálne sa koncentrovať.

Ktoré riešenie je ale vhodné pre vašu firmu? Čo je to cubicle?

Tento typ usporiadania pracovného miesta v kancelárii je medzi nami od 60. rokov minulého storočia. Predstavuje samostatné bunky s obmedzeným priestorom, ktoré sú určené len pre jedného zamestnanca a patrí medzi najbežnejšie usporiadanie kancelárií.

Cieľom oddelených miest je vytvorenie aspoň minimálneho súkromia, kedy sa zamestnanec môže sústrediť na svoju prácu. Keďže cubicle je súčasťou kancelárskeho usporiadania takmer 70 rokov, prináša aj v dnešných časoch svoje výhody.

V minulosti boli steny postavené z dreva, či iného pevného materiálu. Časom sa kvôli väčšej firemnej interaktivite a presvieteniu priestorov prešlo na sklo alebo podobné priesvitné alternatívy, ktoré zapadali aj do dizajnových trendov.

Cubicle sú nákladovo efektívne, poskytujú súkromie a relatívny pokoj. Výhodou je tiež plynulá cirkulácia vzduchu. V dobe pandémie COVID19 predstavovali takéto kóje čiastočnú mechanickú ochranu pred šírením vírusu.

Výhody open office

Otvorený kancelársky priestor je typ, kde zamestnanci nie sú zaradení do kancelárií, ale pracujú v otvorenom priestore s ostatnými zamestnancami. Tento typ usporiadania kancelárie údajne podporuje spoluprácu a kreativitu.

Na druhej strane môže väčší ruch okolo znižovať celkovú produktivitu zamestnancov, čo potvrdila aj štúdia Harvard Business School.

Medzi výhody radíme napríklad kreativitu a spoluprácu. Do takéhoto rozvrhnutia kancelárie sa zmesti viac zamestnancov, čo ušetrí vaše náklady na prenájom / kúpu priestorov.

Príjemným benefitom je aj posilnenie kultúry na pracovisku. Množstvo riešení prichádza práve počas debaty medzi zamestnancami rôznych oddelení.

Záver

Open space kancelárie odporúčame pre firmy s mladým kolektívom a pre rôzne kreatívne zamestnania ( reklamné agentúry, obchodné spoločnosti, centrá podpory zákazníkov…).

Pre programátorov, účtovníčky, dátových analytikov je vhodné zriadiť samostatné cubicle, pretože na svoju prácu nepotrebujú interakciu s inými oddeleniami alebo kolegami. Zvážte predovšetkým, akú činnosť vykonávajú vaši zamestnanci a podľa toho zvoľte rozloženie kancelárskych priestorov.

Je samozrejme možná aj kombinácia oboch spôsobov, čo prinesie do vašej firmy výhody oboch usporiadaní.

Richard Brodňanský

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *