Kontakt

Fakturačné údaje

FEX spol. s r. o.
Oravská Jasenica 137, 029 64

IČO:48340812
DIČ:2120140528
IČ DPH:SK2120140528

 

Materialy v interierovom dizajne firiem

Materiály v interiérovom dizajne kancelárií

Dva roky pandémie nám veľa vzali, ale predsa len priniesli niečo, čo by sa možno dalo považovať za určitú výhodu, a to zmenený pohľad na prístup k práci. zamestnávatelia boli nútení svojim zamestnancom viac dôverovať a zistili, že práca z domu má svoje výhody.

Napriek tomu, že pandemický stav je našťastie za nami veľa ľudí stále pracuje z domu, iní sa vrátili do svojich kancelárií, i keď len na pár dní v týždni.

Je dôležité, aby bol pracovný priestor správne navrhnutý, či už sa jedná o miestnosť doma alebo o
kanceláriu.
Zaujímavý a dobre rozvrhnutý priestor prispieva k pozitívnemu mysleniu, lepšej nálade a tiež
môže prispieť k vyššej výkonnosti, efektivite a kreativite pri výkone práce.

Čo je teraz “IN” a trendom v interiérovom dizajne kancelárií sa zameriame v tomto článku.


Ľudia už nechcú byť unudení z pozerania sa na holé steny a béžový nenápadný nábytok. Trend roku 2023
bude personalizácia priestoru.
Dizajnéri predpovedajú, že ľudia budú chcieť priniesť viac zábavy do svojich interiéroch a tam, kde sa najčastejšie vyskytujú. Priestory ozdobené zaujímavými tapetami alebo ozvláštnené výrazným kusom nábytku ako napríklad farebnou pohovkou či kreslom.

Prichádza trend farieb a textúry, vrstvenie farieb a materiálov na stenách, podlahách aj na nábytku. Snaha o vytvorenie priestoru, ktorý baví, vyčarí úsmev a dobrú náladu, ktorý nenudí.

Borovicové drevo a iné prírodné materiály

Interiérový dizajnér Jonathan Adler počas svojej prezentácie naznačil, že práve borovicové drevo má svoj veľký comeback a vzostup ako aj všetky ostatné prírodné materiály – kameň, juta, drevo ako také, ako aj rastlinné prvky. Dizajnéri s nimi budú veľmi radi v nadchádzajúcom roku 2023 pracovať.

Bambus je jednou z najrýchlejšie rastúcich rastlín na zemi, je to prirodzená surovina, udržateľná a ekologická. Bambus má svoje veľké výhody, je prirodzene odolný pred vlhkosťou aj pred opotrebovaním ako je napríklad oškretie, je to tvrdý a pevný materiál, ktorý má v interiérovom dizajne značné využitie.

Bambus je odolný voči ohňu a hypoalergénny. Je možné ho použiť na podlahy, ako kus nábytku a tiež ako stenový panel.

V popredí je osobnosť a individualita

Dizajnér David Frazier pôsobiaci v New Yorku prezradil, že mnoho jeho klientov mení svoje preferencie. Už ich nudia dokonalé interiéri, nudné kancelárie, neutrálne farby a chladné materiály.

Do popredia prichádza útulnosť, nekonvenčnosť, priestor prispôsobený osobnosti, ktorá sa v ňom pohybuje. Hovorí o dôležitosti zachovania individuality a osobnosti s použitím vrstiev, osobných zbierok, textílií, umenia ako sošiek a obrazov.
V roku 2023 prichádza trend kombinovania starého s novým aj čo sa nábytku týka. V uplynulých rokoch prevládal minimalizmus, teraz nastáva veľký obrat s dôrazom na hĺbku, útulnosť, teplo a charakter.

Štruktúra a použitie vrstiev

Kým po minulé roky prevládal trend hladkých čistých stien, teraz je ten správny čas na vrstvenie a vytváranie štruktúr. Hladká omietka je nudná, je čas na tvorbu umenia.

Použitie umeleckých efektov na mokrom povrchu, benátske omietky alebo drevené, kamenné či tehlové obklady sú trend. Zaujímavými 3D tapetami alebo nadrozmernými ornamentami tiež nič nepokazíte a vytvoríte tým dominujúci prvok v danom priestore.

Wellness doma, wellness v práci

Niekoľko dizajnérov tvrdí, že v nasledujúcom roku by mohli pribudnúť v súkromných ale aj pracovných priestoroch wellness kútiky dokonca, že by mohli nahradiť posilňovne. Namiesto skrývania elyptického trenažéra doma v kúte svojej pracovne, klienti žiadajú o vytvorenie takéhoto hĺbavého pokojného miesta na oddych. (Podľa Sherrell Neal, zakladateľa a hlavného dizajnéra v Sherrell Design Studio).

Keďže veľa z nás trávi teraz podstatne viac času doma, chceme priestor na únik, na svoje vlastné myšlienky. Premyslený priestor na meditáciu, spa, jógu alebo iné cvičenie pre uspokojenie tela i duše.

Rastliny v interiéri sú naďalej veľmi žiadané a tiež potrebné, poskytujú nám niekoľko zdravotných benefitov. Zlepšujú kvalitu vzduchu a prúdenie kyslíka, znižujú toxíny vo vzduchu a dokonca aj hluk. Trendom ostávajú veľké machové steny či obrazy a tiež živé rastlinné steny vytvorené mozaikou rôznych zelených rastlín.

Udržateľné materiály

Mnoho dizajnérov sa zhoduje, že rok 2023 bude rokom “udržateľného dizajnu”. Konzumenti čoraz viac dbajú na výber možností šetrných k životnému prostrediu. Ľudia sa začínajú čoraz viac zaujímať o to, kde bol daný produkt alebo materiál vyrobený a akým spôsobom.

Zákazníci čoraz viac chápu významu pojmu “udržateľnosť” budú ochotní priplatiť si za kvalitu, ktorá obstojí aj skúšku časom. Do popredia prichádzajú starožitnosti pred lacnými drevotrieskami, masívny hoci drahší no trvalejší nábytok, ktorý vydrží roky je nadčasový a rokmi naberá na hodnote.

Hra svetla

Je čas sa pohrať s náladovým osvetlením! Spoluzakladateľ House of Leon – Jordan Neman hovorí, že osvetlenie bude v centre pozornosti a nastáva éra svetla v dizajne.

Ľudia začínajú vnímať, aké dôležité je pre nich mať dostatok svetla v priestoroch, kde sa najčastejšie vyskytujú. Svetlo ovplyvňuje náladu a celkové mentálne fungovanie človeka. Vhodné osvetlenie priestoru mu dodá ten správny šmrnc, tú správnu atmosféru. Pri navrhovaní priestorov je nutné myslieť na to, ako budú osvetlené, čo si daný priestor žiada.

Okrem dostatočného stropného osvetlenia, ktoré je kľúčové a základné, je dobré použiť aj náladové tlmené osvetlenie. Správne osvetlenie v kancelárii prispieva k motivácii a udržaniu morálky. Prirodzené svetlo je jednou z najlepších variant a zároveň jedným z ďalších trendov, na ktorý by firmy mali brať dôraz. Trendom sú stále veľké panoramatické okná, vďaka ktorým môžu zamestnanci väčšinu dňa pracovať za denného svetla.

Richard Brodňanský

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *