Kontakt

Fakturačné údaje

FEX spol. s r. o.
Oravská Jasenica 137, 029 64

IČO:48340812
DIČ:2120140528
IČ DPH:SK2120140528

 

farby v kancelárii

Ako farby v kancelárii vplývajú na produktivitu?

O vplyve farieb na pohodu a najmä produktivitu sa viedli diskusie dlhé desaťročia. Prelom znamenala až štúdia z roku 1979, ktorú vydal Schauss.

Štúdia sa uskutočnila vo väzniciach a skúmalo sa prepojenie správania väzňov s premaľovanými stenami. A skutočne – došlo k zníženiu agresivity väzňov, ktorým premaľovali väzenskú celu na ružovo. Aj keď priestory väznice a kancelárie sú odlišné ( napriek tomu, že si niekedy myslíte opak 🙂 ), štúdia poukázala vplyv farby na ľudské správanie.

Farba ovplyvňuje náš každodenný život viac, než si uvedomujeme, a pokiaľ ide o kancelárske prostredie, strategické použitie farieb môže pomôcť zvýšiť produktivitu, zdravie a šťastie zamestnancov.

Lund University vo Švédsku tiež skúmala vplyv farieb na pohodu a naše správanie.

Štúdia merala mozgovú a srdcovú aktivitu zúčastnených. Výsledkom bolo, že mozog bol výrazne ostražitejší vo farebných miestnostiach v porovnaní s miestnosťami v neutrálnych farbách.

Ktorá farba je najlepšia na produktivitu?

Modrá je dobrá. Skutočne, podľa viacerých výskumov vykazuje modrá farba najlepšie „produkčné“ výsledky. Táto farba je ideálna pre tých, ktorí pracujú v rýchlom a náročnom zamestnaní.

Nie je ale modrá ako modrá. Príliš tmavé odtiene môžu u niektorých zamestnancov pôsobiť smutne až depresívne, čo produktivitu naopak tlmí.

Vhodný odtieň vyskúšajte pri dennom, ale aj umelom osvetlení, pretože odtieň sa môže dopadom rôzneho svetla dosť líšiť.

Žltá farba sa označuje aj ako farba kreativity, preto ju môžete často nájsť v reklamných agentúrach a produkčných firmách. Žltá farba je vnímaná ako optimistická farba, ktorá môže inšpirovať zvýšenú úroveň kreativity a je skvelá pre oblasti spolupráce.

Opäť – príliš veľa žltej môže spôsobiť únavu očí a je rušivá, preto je potrebné pracovať s ňou opatrne.

Červená farba môže pôsobiť na prvý „pohľad“ trochu agresívne, ale pri správne zvolenom odtieni a pokrytiu prináša benefity.

Červená je známa ako mimoriadne stimulujúca farba, ktorá môže naznačovať silu a vzrušenie. Je dokázané, že červená farba zvyšuje prietok krvi a srdcovú frekvenciu, preto ju môžete nájsť napr. v telocvičniach.

Červená zvyšuje výkon, keď majú zamestnanci úlohy zamerané na detaily, ako sú korektúry alebo úlohy, ktoré zahŕňajú použitie pamäťových buniek.

Čo na to biela farba?

Polovica ľudí považuje bielu farbu za fádnu a neproduktívnu. Spájajú sa s ňou aj pojmy ako neinšpirujúca alebo sterilná. Výhodou tejto farby je, že ladí k takmer všetkým iným farbám a vytvára kontrast. Navyše opticky zväčšuje priestor, takže jej vplyv na produktivitu je skôr nepriamy.

Ak aj vy prerábate alebo zariaďujete kanceláriu, ozvite sa nám a spoločne s vami vyladíme aj tie najmenšie detaily, aby sa ľudia cítili príjemne a boli produktívnejší.

Richard Brodňanský

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *